TURİZM VE KALİTE

Bacasız Sanayi olarak adlandırılan Turizm, Ülkemiz kalkınmasında çok eskiden beri büyük önem verilmiş ancak hiçbir zaman beklenilen gelir düzeyine ulaşamamış bir sektördür. Turizm aynı zamanda Avrupa Birliği Ülkeleri için de her zaman büyük önem taşımakta, dünya turizm hareketinin yarısına yakın bir kısmı, topluluğu oluşturan ülkelere yapılmasının yanında, topluluk içinde çalışan kesimin ağırlıklı bir kısmı da bu sektörde yer almaktadır.

Turizm Sektörünün bu denli önemine rağmen, Birlik hukuki zeminde herhangi bir genel “Turizm Politikası” oluşturarak benimsememiştir. Bununla beraber Turizm, Konaklama ve bu sektörler ile çok yakından ilgili olan Ulaşım sektöründe belli kalite

 düzeyinin sağlanması için uygulanmakta olan program ve politikalarda bazı önlemler almıştır.

Ülkemizde Turizmin gelişmesi ve beklenilen gelir düzeyine ulaşması için Avrupa Turizm Politika ve uygulamalarına paralel bazı önlemlerin alınmasında faydalar vardır. Bu önlemler kısaca insana dayalı hizmet kalitesinin artırılması ve mesleki eğitimin desteklenmesi, turistik hizmet tesislerinin kalitesinin artırılması, tarihi ve doğal turizm kaynaklarının sürekli korunabilmesi için topluma gerekli bilinç ve eğitim verilmesi şeklinde özetlenebilir. Bu bilinç ve eğitim çalışmalarının yanı sıra özellikle ISO 9001:2008 ve  ISO 22000 sistemlerini kurup işleterek belgelendiren sektör firmaları diğerlerine göre fark yaratmaktadır.Uluslararası acentelerde sezonluk anlaşmaları yaparken bu tür kalite belgelerine sahip olan kuruluşlara öncelik vermektedirler.

SEKTÖREL BELGELENDİRME KURUMSAL
© TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş.
Merkez Mh, Gençosman Cd, No 11 - Güngören - İstanbul
Tel: 0212 702 40 00 - 0 212 702 22 30 Fax: 0 212 909 21 10