Standardizasyonun Önemi

Bugün insan yaşamının her anında farkında olunarak veya olunmadan standartlar kullanılmaktadır. Standartlar yaşam kalitesini yükseltmekte , ürünlerin emniyetli, can ve mal güvenliğini sağlayıcı bir şekilde üretilerek piyasaya arzını sağlamaktadır. Standartların uluslar arası ve bölgesel olarak uygulanması ise yurt dışından alınan bir ürünün tüketicinin kendi ülkesinde veya diğer ülkelerde problemsiz olarak kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

standardizasyonun önemiStandartlar , ticaretin uluslar arası dili olarak görülmektedir , standartlar sayesinde uluslararası ticarette büyük miktarda mal ve hizmet , ürünü veya hizmeti üretenler ile tüketicilerin farklı dilleri konuşmasından bağımsız olarak alışverişe tabi olmaktadır.
Günümüzde standartlar, geçmişte hiçbir zaman olmadığı kadar önem kazanmıştır.

Standartlar, basitten karmaşığa, en küçükten en büyüğe , yöreselden küresele her türlü ürün ve hizmete damgasını vurmaktadır , küresel tedarik zincirlerinin belkemiğini ise yine standartlar oluşturmaktadır.

Uluslar arası standardizasyon kuruluşları , iş dünyasının , devletlerin ve toplumların karşılaştığı teknik ve ekonomik güçlükleri aşmak için çözümler üreterek bu çözümleri standart olarak yayınlamakta, ve bu standartlar kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.
Standartlar tedarikçi- müşteri arasındaki bağlantıların her yerde tek tip haline gelmesini sağlayarak ticaretin daha hızlı , emniyetli ve ekonomik olmasını sağlamaktadır.

Standartlar, piyasaları birbirine bağlamanın yanı sıra gelişmekte olan ülkeler ve geçiş ekonomilerini en son teknik bilgi ile bağlantılandırır ihracat ve rekabet güçlerini arttırır.
Uluslar arası standartlar , dünya genelinde paylaşılan ve benimsenen en iyi uygulamalar konusunda bir uzlaşmadır.

Standartlar çözüm getirir , insanları ve dünyayı birbirine bağlar
 

SEKTÖREL BELGELENDİRME KURUMSAL
© TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş.
Merkez Mh, Gençosman Cd, No 11 - Güngören - İstanbul
Tel: 0212 702 40 00 - 0 212 702 22 30 Fax: 0 212 909 21 10