İşletmelerde Belgelendirmenin Önemi

Dünyadaki işletmeler arasında en büyük pay küçük işletmelere aittir. Dünya işletmelerinin %95’inden fazlasını küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturmaktadır. Dolayısıyla, küçük işletmelerinde büyük işletmeler gibi uluslar arası standartlardan yeterince yararlanması gerekir.

KÜÇÜK İŞLETMELERDE BELGELENDİRMEBelki standartlar; küçük işletme sahiplerinin , yöneticilerin ve işletmelerini ayakta tutmak için çabalayan insanların günlük kaygıları arasında yer almıyor. Gerçekte ise standartlar büyük işletmeleri olduğu gibi küçük işletmeleri de ekonomik gelişme , müşteri memnuniyeti ve sürekli gelişme gibi kavramlara öncülük ederek güçlendirmektedir.

Uluslar arası standartlar küçük işletmelerin gelişimine katkıda bulunarak işletmeye yeni fırsat kapıları açabilir. Ancak yeni imkanların çoğu standartların sağlam altyapısı üzerine kurulu faaliyetlerden oluşmaktadır.

Ayrıca standardizasyon çalışmaları teknolojik üretim ve kalite kontrol prosesleri ile ürün bilgisi ve finansal hizmetleri kolaylaştırarak , belli bir coğrafyayla sınırlı olmayan ortaklıkların kurulmasına ve ticaretin gelişimine kaynaklık etmektedir.

Küçük işletmeler standartları değerlendirmek ve onlardan faydalanmak suretiyle piyasada güvenilir bir tedarikçi ve iş ortağı olarak adını duyurabilir ve yasal düzenlemeleri yerine getirip ihalelere katılabilir.

Uluslar arası standartlar günümüzün küreselleşen pazarlarında küçük işletmelerin karşılaştığı güçlüklere pratik çözümler getirmektedir. Kısacası standartlar küçük işletmeler için büyük imkanlar sunmaktadır.

 

SEKTÖREL BELGELENDİRME KURUMSAL
© TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş.
Merkez Mh, Gençosman Cd, No 11 - Güngören - İstanbul
Tel: 0212 702 40 00 - 0 212 702 22 30 Fax: 0 212 909 21 10